Kestokassillinen kodin hyötytavaraa asetellaan pöydälle. Kaikki nämä ovat valmiina annettavaksi uuteen kotiin apua tarvitsevalle.
− Tämä on lämmin ajatus ja kädenojennus apua tarvitsevien polvijärveläisten hyväksi, kertoo tavaroita asetteleva Saara Ahosola.
Kuva: Omakotipakkauksen tavarat mahtuvat yhteen kestokassiin.
Polvijärvellä on kehitetty vähävaraisille Omakotipakkaus, jonka sisältö on hyödyllinen uuden kodin arkeen. Kotiin, jossa ei ole vielä mitään. Kotiin, johon ei ole varaa hankkia kaikkea tarvittavaa.
Pakkauksia on ideoinut ja koostanut yhdessä etsivä nuorisotyöntekijä Saara Ahosola, Siun soten kuntouttavan työtoiminnan ohjaajat Milla Laine ja Jaana Jylhä-Ollila. Kaikki tavara on tullut lahjoitettuna yhteistyökumppaneilta.
− Saara tuli kerran tänne kuntouttavan työtoiminnan pajalle ilme kirkkaana tämän ajatuksen kanssa ja yhdessä ryhdyimme sitten pohtimaan ja toteuttamaan käytännössä, kertoo Jaana Jylhä-Ollila.
− Ajatus lähti varmaan siitä, kun Joensuussa loppui Somakoti-toiminta. Työskentelen itse alle 29-vuotiaiden nuorten kanssa, ja minulla on ohjauksessa aika monta sellaista asunnottomuuden uhan kanssa kamppailevaa. Heillä ei ole oikeastaan mitään ja kaikkea apua on leikattu. Toivottavasti me voimme osaltamme auttaa näin, Ahosola sanoo.
− Meillä myös omat työtoiminnan asiakkaat ovat innostuneet auttamaan pakettien kasaamisessa ja he ovat tuoneet lahjoituksia, vaikka heidän omakaan tilanne ei ole välttämättä paras, Milla Laine kertoo.
Kuva: vasemmalta oikealle: Milla Laine, Saara Ahosola ja Jaana Jylhä-Ollila.
Pakkauksen sisältö
Ensimmäiset Omakotipakkaukset sisältävät seuraavat tavarat:
- Leikkuulauta
- Paistolasta
- 2 x juomalasi
- 2 x muki
- 2 x lautaset (syvä, matala ja leipälautanen)
- Kattila
- Kauha
- 2 x aterimet (haarukka, veitsi, ruokalusikka, teelusikka)
- Leikkuuveitsi
- Voiveitsi
- 2 x säilytysrasia
- 2 x patalaput
- 2 x keittiöpyyhe
- 2 x siivousliina
- Tiskiharja
- Astianpesuaine
- Hammasharja
- Hammastahna
- Käsipyyhe
- Kylpypyyhe
- Palasaippua
- Laastarit
- Vessapaperi
- Pesusieni
- Pyykkipojat 6kpl
- Kynttilä
- Tulitikut
- Heijastin
- Tuubihuivi
- Avaimenperä
- Kangaskassi
- Sakset
- Kynä
- Pikkuvihko
- Juomapullo
- Torkkupeitto
Muutokset sisällössä ovat jatkossa mahdollisia.
Kuka voi saada Omakotipakkauksen?
Omakotipakkauksen kohderyhmää ovat erityisesti vähävaraiset nuoret, vankeudesta vapautuneet ja työttömät vähävaraiset perheet, jotka ovat saaneet Polvijärveltä asunnon.
− Kriteerit ovat tiukat, koska halutaan varmistaa, että pakkaukset saadaan annettua heille, jotka sitä eniten tarvitsevat, Ahosola sanoo.
Moni nuori muuttaa ensimmäiseen kotiinsa vanhempien tuella ja kotoa saatujen tavaroiden kanssa. Sitten on heitä, joilla ei ole itsenäistymisen kynnyksellä mitään. Omakotipakkauksen avulla pääsee alkuun ja kiinni oman kodin arjen askareisiin.
− Emme voi ummistaa silmiä ja ajatella, että Polvijärvi on lintukoto. Meilläkin on vähävaraisia, huumeongelmaisia ja kodittomia. Yhteisönä voimme yrittää auttaa, toteaa Jylhä-Ollila.
− Jos onnistuu saamaan asunnon, mutta sinulla ei ole siellä yhtään mitään eikä varaa myöskään hankkia mitään, on vaikeaa elää normaalia hyvää elämää. Omakotipakkauksessa voimme antaa heille edes jotain omaa. Vähävaraisuus on sellaista, mitä meidän työssämme kohtaa koko ajan. Moni nuori myös velkaantuu nopeasti, koska pärjätäkseen on pakko ottaa opintolainaa, harmittelee Ahosola.
Pakkausta voi kysyä Siun soten kuntouttavan työtoiminnan kautta sekä etsivän nuorisotyön kautta. Nyt valmiina on viisi pakkausta. Jatkossa tavoitteena on, että aina muutama pakkaus odottaa valmiina, kun avuntarvitsija ilmaantuu.
Kuva: "Tämä on lämmin halaus." Torkkupeitot ovat Jylhä-Ollilan äidin käsityötä.
Yhteistyön voimalla
Ensimmäiset Omakotipakkaukset mahdollistivat:
- Etsivä nuorisotyö, Joensuun Nuorisoverstas ry
- Jaanan kirppis- ja käsityötarvike
- Kalevalainen jäsenkorjaaja Harri Laine
- Polvijärven demarit ry
- Piänkiäntäjät ry
- Siun sote, kuntouttavan työtoiminnan paja, Polvijärvi
- Polvijärven kunta
- Yksityiset lahjoittajat
− Ensimmäisten pakkausten sisältö saatiin nopeasti kasaan. Lämmin kiitos kaikille osallistuneille, toivottaa Jylhä-Ollila.
Nyt kootut pakkaukset ovat pienelle kohderyhmälle täsmennetty apu. Lahjoitustavaran varastoimiselle ei ole tiloja, eli vielä ei kannata kaivella kaapeistaan tavaroita lahjoitukseen. Jos kuitenkin haluaa olla avuksi jatkossa, voi ilmoittautua lahjoittajalistalle. Lahjoituksia pakkauksiin tiedustellaan tarpeen mukaan. Polvijärven Osuuspankki on jo luvannut rahalahjoituksen, joka kohdennetaan pakettien täydentämiseen uusilla kylpypyyhkeillä.
− Vastaavanlaista toteutusta kotipaketista vähävaraisille en ole nähnyt tehtävän muualla. Tätä ideaa saa kopioida ja jatkojalostaa! Olisi hienoa nähdä Omakotipakkausten tulevan tarjolle myös muilla paikkakunnilla, kertoo Ahosola.
Lisätietoja:
Saara Ahosola
Etsivä nuorisotyöntekijä
050 348 4278
saara.ahosola@nuorisoverstas.fi