Tiistai-iltapäivänä liikutaan tasa-arvon asialla, kun Polvijärvellä järjestetään nuorisovaltuuston johdolla yhdenvertaisuudenkävely, jota myös Polvijärvi Prideksi kutsutaan.
Kävelylle lähtö alkaa Polvijärven torilta klo 15.00. Kävelyn jälkeen pidetään jatkot Nuorisoklubi Pululla klo 19.00 asti.
Polvijärvellä on yhdenvertaisuudenkävelyn päivänä toteutettu myös Pride-liputus. Tänä vuonna liputus meinasi jäädä toteutumatta inhimillisen erheen takia. Nuorisovaltuuston anomus liputuspäivälle oli jäänyt kunnanhallitukselle tekemättä. Kunnanhallitus on päättänyt liputuksesta aina vuosikohtaisesti. Kunnanhallituksen puheenjohtajan Urpo Lemisen ja talous- ja hallintojohtaja Tanja Karvosen päätöksellä liput kuitenkin päätettiin nostaa viimevuotisen päätöksen mukaisesti ja ne saatiinkin ylös vielä ennen puoltapäivää.