Kasvatus ja koulutus pääkuva

Navigaatiovalikko

ANKKURIT

 

Kasvatus ja koulutus teksti

Kasvatus ja koulutus

Polvijärvellä on kaksi päiväkotia ja yksi ryhmäperhepäivähoidon yksikkö, yksi yhtenäinen peruskoulu sekä oma lähilukio. Lähin Riverian ammattioppilaitoksen yksikkö sijaitsee Outokummussa.

Lapselle tarjotaan päivähoitopaikkaa aina mahdollisimman läheltä omaa kotia. Varhaiskasvatuksessa otetaan perheiden yksilölliset tarpeet vahvasti huomioon.

Polvijärven keskustaajaman koulukeskuksessa toimii yhtenäinen peruskoulu eli Polvijärven koulu, johon kuuluvat lisäksi Sotkuman yksikön 1.–6. luokat. Sotkumassa on myös oma päiväkoti.

Pienlukioitten verkostoon kuuluva Polvijärven lukio toimii koulukeskuksessa.

Nuorisotoimi tukee polvijärveläisten lasten ja nuorten elämää niin koulussa kuin vapaa-ajalla. Nuorisotoimi järjestää muun muassa retkiä, leirejä, elokuvailtoja ja muita tapahtumia.

Lisätietoa varhaiskasvatuksesta, peruskouluista ja lukiosta saat Polvijärven Pedanet-sivuilta.

Kasvatus ja koulutus linkkilista

Koulutoimisto

Koulu- ja palkkatoimiston toimistorakennus, jossa on myös samassa yhteydessä Polvijärven kirjasto.
Koulutoimisto

Aukioloajat: Maanantaista perjantaihin klo 9–11 ja 12–15. Viikonloppuisin suljettu.

Sivistys-, koulu- ja varhaiskasvatusasiat, sivistysjohtajan toimisto.

Sisältöjulkaisija

Yhteystiedot

henkilön kuva
Mirka Nisula Sivistysjohtaja ja hyvinvointikoordinaattori 040 104 6510 mirka.nisula@polvijarvi.fi

Sivistystoimen toimialajohtaja ja esimies

henkilön kuva
Virpi Eronen Polvijärven koulun ja lukion rehtori 040 104 6200 virpi.eronen@edu.polvijarvi.fi
henkilön kuva
Riikka Jolkkonen Vt. apulaisrehtori 040 104 6225 riikka.jolkkonen@edu.polvijarvi.fi
henkilön kuva
Rauni Mutanen Apulaisjohtaja, Polvijärven koulu Sotkuman 1.-6.lk 040 104 6216 rauni.mutanen@edu.polvijarvi.fi
henkilön kuva
Tuula Räsänen Apulaisjohtaja, Polvijärven koulu Kirkonkylän 1.-6.lk 040 104 6217 tuula.rasanen@edu.polvijarvi.fi
henkilön kuva
Mari Hyytiä Varhaiskasvatuksen vastaava 040 104 6535 mari.hyytia@edu.polvijarvi.fi
henkilön kuva
Kati Marttila Yläkoulun ja lukion vs. opinto-ohjaaja (lukuvuosi 2020-2021) 040 104 6222 kati.marttila@edu.polvijarvi.fi
henkilön kuva
Henri Mutanen Projektipäällikkö, Lukiosta työelämän tuulin ESR -hanke 040 104 6267 henri.mutanen@polvijarvi.fi
henkilön kuva
Virpi Liisa Poutiainen Koulusihteeri 040 1046 221 virpiliisa.poutiainen@edu.polvijarvi.fi.

Sivu arviointi ja palaute