Valtuusto pääkuva

Navigaatiovalikko

Valtuusto

Valtuusto


Kunnan ylintä päätösvaltaa käyttää kuntalaisten valitsema valtuusto. Polvijärven valtuustoon kaudelle 2021–2025 kuuluu 21 valtuutettua. Valtuuston puheenjohtaja on Tiina Mustonen.

Valtuustolla on kunnanhallituksen ohella kokonaisvastuu kunnan toiminnasta ja taloudesta. Valtuusto muun muassa päättää kunnan toiminnan ja talouden keskeisistä tavoitteista, hyväksyy talousarvion ja tilinpäätöksen ja valitsee jäsenet kunnan toimielimiin.   

Valtuuston kokoukset ovat kaikille avoimia tilaisuuksia. Kokoukset pidetään koulukeskuksen auditoriossa ja ne alkavat yleensä klo 19.

Alta löydät valtuutetut aakkosjärjestyksessä sekä listan varavaltuutetuista.

Polvijärven valtuustoon valitut valtuutetut kaudelle 2021-2025

Anttilainen, Maiju (KESK), maiju.anttilainen@polvijarvi.fi, 050 374 5310

Haaranen, Maire (SDP), mairehaaranen@gmail.com, 050 377 0804

Kallinen, Tuomo (KESK), tuomo.kallinen@polvijarvi.fi, 045 865 3450

Kuningas, Jarno (PS), jarno.kuningas@polvijarvi.fi, 040 415 8382

Kuronen Riitta (SDP), riitta.a.kuronen@polvijarvi.fi, 041 466 1225

Valtuuston 2. varapuheenjohtaja
Laasonen, Seppo (PS),
seppo.laasonen@gmail.com, 050 341 7997

Laukkanen, Hinni- Mari (KESK), hinnimari@gmail.com, 040 589 0017

Lavikainen, Seppo (PS), era-ankkuri@telemail.fi, 044 282 0700

Leminen, Urpo (KESK), urpo.leminen@polvijarvi.fi, 040 075 8150

Mattsson, Sami (PS), samimattsson31@gmail.com, 0400 372 769

Valtuuston puheenjohtaja
Mustonen, Tiina (SDP),
tiina.mustonen@siunsote.fi, 0500 960 237

Mutanen, Jukka (KESK), jukka.mutanen@polvijarvi.fi, 050 305 3614

Nieminen, Petri (PS), petenn2@gmail.com, 045 690 3901

Parikka, Voitto (SDP), voitto.parikka@polvijarvi.fi, 045 672 9746

Ratilainen, Jani (SDP),  jani.ratilainen@polvijarvi.fi, 045 265 4797

Reijonen, Iiro (KOK), iiro.reijonen@polvijarvi.fi, 040 510 0096

Sahlman, Merja (KESK), merja.sahlman@polvijarvi.fi, 050 338 1533

Valtuuston 1. varapuheenjohtaja
Tanskanen, Jorma (KESK), jorma.tanskanen@hotmail.fi,  0500 679 878

Tanskanen, Raili (KESK), raili.tanskanen@polvijarvi.fi, 050 373 8510

Vannas, Hanna (KESK), vannashanna@gmail.com, 040 5268369

Varonen Marjukka (KESK), marjukka.varonen@gmail.com, 044 365 6975

Valtuustoon varalle valitut kaudelle 2021-2025

Suomen Keskusta

1. Hämäläinen, Matti

2. Hyttinen, Petri

3. Walling, Päivi

4. Lamberg, Kari

5. Nuutinen, Matti

6. Saukkonen, Antti

7. Kummunmäki Aarno

8. Vattulainen, Markku

9. Hietala, Risto

10. Laine, Jari-Pekka

Perussuomalaiset

1. Rantanen, Elisa

2. Kuronen, Toni

3. Tuominen, Merja

4. Moilanen, Tapio

5. Kuronen, Mirva

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

1. Haaranen, Mari

2. Jylhä-Ollila, Jaana

3. Voutilainen, Reetta

4. Kuikka, Heikki

5. Pajarinen, Saara

Kansallinen Kokoomus

1. Virrantalo, Teemu

2. Varis, Minna

Sivu arviointi ja palaute