Kasvatus ja koulutus pääkuva

Navigaatiovalikko

ANKKURIT

 

Kasvatus ja koulutus teksti

Kasvatus ja koulutus

Polvijärvellä on kaksi päiväkotia ja yksi ryhmäperhepäivähoidon yksikkö, kaksi alakoulua, yksi yläkoulu sekä oma lähilukio. Lähin Riverian ammattioppilaitoksen yksikkö sijaitsee Outokummussa.

Lapselle tarjotaan päivähoitopaikkaa aina mahdollisimman läheltä omaa kotia. Päiväkodeissa sekä perhepäivähoidossa otetaan perheiden yksilölliset tarpeet huomioon.

Polvijärven keskustaajamassa perus- ja lukio-opetusta annetaan koulukeskuksen rakennuksissa. Vuosina 2005–2006 peruskorjattuun koulukeskukseen kuuluu kolme erillistä rakennusta, A-, B- ja C-talo.

A-talossa sijaitsee toinen Polvijärven alakouluista, Kirkonkylän koulu, ja B-talossa yläkoulu sekä lukio. C-talossa sijaitsevat koulujen teknisentyön luokat.

Polvijärvellä on myös yksiä maakunnan harvoista elinvoimaisista kyläkouluista. Vuonna 2011 käyttöönotetun ja vuosina 2016–2017 laajennetun Sotkuman koulun yhteydestä löytyy myös uusi päiväkoti.

Nuorisotoimi tukee polvijärveläisten lasten ja nuorten elämää niin koulussa kuin vapaa-ajalla. Nuorisotoimi järjestää muun muassa retkiä, leirejä, elokuvailtoja ja muita tapahtumia.

Lisätietoa varhaiskasvatuksesta, peruskouluista ja lukiosta saat Polvijärven Pedanet-sivuilta:

Koulutoimisto

Koulutoimisto

Aukioloajat: Maanantaista perjantaihin klo 9–11 ja 12–15. Viikonloppuisin suljettu.

Sivistys-, koulu- ja varhaiskasvatusasiat, sivistysjohtajan toimisto.

SOME jako

Jaa tämä sivu:

Kasvatus ja koulutus linkkilista

Uutiset

12.07.2019

27.06.2019

20.06.2019

20.06.2019

14.06.2019

13.06.2019

12.06.2019

06.06.2019

23.05.2019

14.05.2019

26.04.2019

26.04.2019

18.04.2019

05.04.2019

05.04.2019

29.03.2019

27.03.2019

26.03.2019

20.03.2019

07.03.2019

Sisältöjulkaisija

Yhteystiedot

henkilön kuva
Mirka Nisula Sivistysjohtaja ja hyvinvointikoordinaattori 040 104 6510 mirka.nisula@polvijarvi.fi

Sivistystoimen toimialajohtaja ja esimies

henkilön kuva
Katja Kajava Yläkoulun ja lukion rehtori 040 104 6222 katja.kajava@edu.polvijarvi.fi
henkilön kuva
Mika Levy Opinto-ohjaaja ja yläkoulun sekä lukion vararehtori 040 104 6225 mika.levy@edu.polvijarvi.fi
henkilön kuva
Helena Hirvonen Kirkonkylän koulun koulunjohtaja ja iltapäivätoiminnan esimies 040 104 6217 helena.hirvonen@edu.polvijarvi.fi
henkilön kuva
Rauni Mutanen Sotkuman koulun koulunjohtaja ja iltapäivätoiminnan esimies 040 104 6216 rauni.mutanen@edu.polvijarvi.fi
henkilön kuva
Mika Puustinen Varhaiskasvatusvastaava / varhaiskasvatuksen asiakaspäätökset 040 104 6201 mika.puustinen@edu.polvijarvi.fi
henkilön kuva
Sirpa-Maarit Romu Sotkuman vastaava varhaiskasvatuksen opettaja ja esiopettaja 040 104 6511 sirpa-maarit.romu@edu.polvijarvi.fi

Sivu arviointi ja palaute