Kasvatus ja koulutus pääkuva

Navigaatiovalikko

ANKKURIT

 

Kasvatus ja koulutus teksti

Kasvatus ja koulutus

Polvijärvellä on kaksi päiväkotia ja yksi ryhmäperhepäivähoidon yksikkö, kaksi alakoulua, yksi yläkoulu sekä oma lähilukio. Lähin Riverian ammattioppilaitoksen yksikkö sijaitsee Outokummussa.

Lapselle tarjotaan päivähoitopaikkaa aina mahdollisimman läheltä omaa kotia. Päiväkodeissa sekä perhepäivähoidossa otetaan perheiden yksilölliset tarpeet huomioon.

Polvijärven keskustaajamassa perus- ja lukio-opetusta annetaan koulukeskuksen rakennuksissa. Vuosina 2005–2006 peruskorjattuun koulukeskukseen kuuluu kolme erillistä rakennusta, A-, B- ja C-talo.

A-talossa sijaitsee toinen Polvijärven alakouluista, Kirkonkylän koulu, ja B-talossa yläkoulu sekä lukio. C-talossa sijaitsevat koulujen teknisen työn luokat.

Polvijärvellä on myös yksiä maakunnan harvoista elinvoimaisista kyläkouluista. Vuonna 2011 käyttöönotetun ja vuosina 2016–2017 laajennetun Sotkuman koulun yhteydestä löytyy myös uusi päiväkoti.

Nuorisotoimi tukee polvijärveläisten lasten ja nuorten elämää niin koulussa kuin vapaa-ajalla. Nuorisotoimi järjestää muun muassa retkiä, leirejä, elokuvailtoja ja muita tapahtumia.

Lisätietoa varhaiskasvatuksesta, peruskouluista ja lukiosta saat Polvijärven Pedanet-sivuilta:

Koulutoimisto

Koulutoimisto

Aukioloajat: Maanantaista perjantaihin klo 9–11 ja 12–15. Viikonloppuisin suljettu.

Sivistys-, koulu- ja varhaiskasvatusasiat, sivistysjohtajan toimisto.

SOME jako

Jaa tämä sivu:

Sisältöjulkaisija

Yhteystiedot

henkilön kuva
Mirka Nisula Sivistysjohtaja ja hyvinvointikoordinaattori 040 104 6510 mirka.nisula@polvijarvi.fi

Sivistystoimen toimialajohtaja ja esimies

henkilön kuva
Katja Kajava (virkavapaalla 1.2.2020 asti) Yläkoulun ja lukion rehtori 040 104 6222 katja.kajava@edu.polvijarvi.fi
henkilön kuva
Mika Levy (Vs. yläkoulun ja lukion rehtori 1.2.2020 asti) Opinto-ohjaaja ja yläkoulun sekä lukion vararehtori 040 104 6225 mika.levy@edu.polvijarvi.fi
henkilön kuva
Rauni Mutanen Sotkuman koulun koulunjohtaja ja iltapäivätoiminnan esimies 040 104 6216 rauni.mutanen@edu.polvijarvi.fi
henkilön kuva
Mika Puustinen Varhaiskasvatusvastaava, varhaiskasvatuksen asiakaspäätökset, aamu- ja iltapäivätoiminnan yhteyshenkilö 040 104 6201 mika.puustinen@edu.polvijarvi.fi
henkilön kuva
Sirpa-Maarit Romu Sotkuman vastaava varhaiskasvatuksen opettaja ja esiopettaja 040 104 6511 sirpa-maarit.romu@edu.polvijarvi.fi
Kati Marttila Yläkoulun ja lukion vs. opinto-ohjaaja 1.8.2019-1.2.2020 040 104 6222 kati.marttila@edu.polvijarvi.fi
Tuula Räsänen Kirkonkylän koulun koulunjohtaja 040 104 6217 tuula.rasanen@edu.polvijarvi.fi

Sivu arviointi ja palaute